Bitcoin Nedir?

 

Bitcoin, uluslararası bir alanda kullanılan sanal bir para birimidir. Dünyanın her bir noktasında belirli bir kuruma bağlı olmadan para aktarımının yapılabilmesini sağlamaktadır.

Bitcoin nedir konusunda en önemli etkenlerden bir tanesi belirli bir merkeze bağlı olmadan noktadan noktaya bağlı olarak çalışmasıdır. Bu teknoloji sayesinde, Bitcoin güvenli bir para transferinin yapılabilmesinde dünya üzerinde önemli bir yere sahip olmasını sağlamıştır.

Para transferleri bir ağ üzerinde kollektif olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle herhangi bir kurum ya da 3. şahısların onayına gerek kalmadan, paranın doğru bir şekilde aktarılabilmesini sağlar. Transferlerin hızlı olması, güvenli olması ve az bir masrafı olması nedeniyle, oldukça etkili bir para birimi olmaktadır.

Paranın talebi, transferleri ve düzeni Bitcoin nedir konusunda önemli bir yer tutmaktadır. Bu yüzden Bitcoin işletim ve hizmet mantığı yazılım ve kullanıcı arasındaki sözleşme üzerinden gerçekleşmektedir. Bu nedenle 3. şahısların ve diğer kurumların onaylarnın alınmasına gerek kalmamaktadır.

Bitcoin teknolojisinde bazı önemli sistemler 100.000’den fazla kullanıcıya aktif ve güvenli bir şekilde sunulmaktadır. Bunun için için sistem üzerinde asimetrik şifreleme, proof-of-work ve noktadan noktaya ağ bağlantısı kullanılmaktadır. Ayrıca her bir işlem ağa duyurumu sağlanabilecek bir şekilde yapılarak, blok zincirin yer alması sağlanmaktadır

Bir önceki yazımız olan 7 Card Stud başlıklı makalemizde 7 Card Stud ve 7 Card Stud nedir hakkında bilgiler verilmektedir.